Viete, čo majú spoločné lektorka, koučka a expertka na pohovory?

Nie, nie je to začiatok vtipu 🙂

Čo také, pýtate sa? Všetky tri sa naučili robiť jednu špeciálnu vec. Tú robia často, pretože s ňou majú výborné skúsenosti a okrem toho, odporúčajú ju aj vám.

Že ešte stále netušíte o čom píšem?

Áno, snažím sa o trošku napätia ako v napínavom filme 🙂 .  A ak ste teda už veľmi napätí, hneď vám aj poviem, že tieto tri ženy používajú myšlienkové mapy!

Moment – počkajte. Pýtate sa, prečo by vás to malo zaujímať? Pretože sa VÁS to TÝKA, lebo máte so Silviou, Evou a Kamilou niečo spoločné.

Ak chcete:

 • zlepšiť svoj život,
 • ľahšie riešiť problémy či
 • dosahovať lepšie výsledky,

tak potom sa vás tento rozhovor týka. Verím, že vo vás vzbudí dostatočný záujem skúsiť myšlienkové mapy.

Vyspovedala som

silvia-solarikovaSilviu Solárikovú, psychologickú koučku a fashion terapeutku: 

„Ukazujem ľuďom ako objaviť svoju podstatu, poznať svoje talenty a pretaviť zistenia o sebe do praxe. Som psychologický kouč a fashion terapeutka. Vo svojej práci využívam koučovacie techniky a metódu Táni Havlíčkovej 8 štýlových kódov.“ www.silviasolarikova.cz

eva-kapitanova

Evu Kapitáňovú, autorku projektu JobEdu:

“Robím, čo milujem. Sprevádzam ľudí na ceste k lepšej práci. Pomáham im pripraviť sa na pracovný pohovor v pohode a bez stresu.” www.jobedu.sk

ja-fotka-v-parku

Kamilu Lajčákovú, odborníčku na osobný rozvoj:

“Mám za sebou dlouhou cestu v osobním rozvoji. Dnes již vím, co může KAŽDÝ, bez výjimky, dokázat a proto mě baví dávat lidem návody, jak si každý den naplno užívat.” www.kamilalajcakova.cz

Poďte sa začítať do článku, kde vám každá z nich rozpovie krátky príbeh so šťastným koncom, pričom myšlienkové mapy hrajú v každom príbehu prím.

Začnime pekne po poriadku…

Kedy a kde si sa zoznámila s myšlienkovými mapami a aký prvý dojem na teba spravili?

Silvia: Myšlienkové mapy poznám už niekoľko rokov. V rámci leadership školenia sme mali aj workshop zameraný na myšlienkové mapy. Hneď som v tom uvidela veľkú pridanú hodnotu a od vtedy ich používam neustále. Páči sa mi, že mám na jednej stránke prehľad o celku. Dokážem rýchlo vymyslieť obsah prezentácie či článku.

Eva: S myšlienkovými mapami som sa stretla pred mnohými rokmi, keď som ich sama využívala pri učení angličtiny. Myšlienkové mapy sú skvelé v tom, že nám umožňujú myslieť v priestore, „za horizont“, sú v súlade s našim myslením, potrebami, kreativitou a v ničom nás nelimitujú.

Kamila: Já jsem takový zvláštní případ. Znám myšlenkové mapy, chápu jejich princip a vím, že jsou  velmi užitečným pomocníkem v každodenním životě. Poprvé jsem se s myšlenkovými mapami setkala v jednom kurzu osobního rozvoje, kdy jsme si pomocí mapy tvořili tzv. nástěnku snů. Tedy vlastně díky schématu a principu, který myšlenkové mapy nabízí se mi podařilo úplně konkretizovat svá přání a cíle, kterých chci dosáhnout. První dojem byl takový, že je to opravdu úžasný nástroj, jak zaměřit svou pozornost směrem, kterým chci.

screenhunter_926-oct-11-15-42

Na aký účel používaš mapy a aké máš s nimi výsledky?

Silvia: Mapy používam viacerými spôsobmi. Používam ich, keď si potrebujem utriediť svoje myšlienky, dať chaosu štruktúru. Takisto si píšem poznámky so schôdzok a seminárov. Niekedy ich používam, ja v rámci worskshopov, ktoré vediem. Klient mi často povie, že ani nemusím posielať zápis, vytiahne mobil, odfotí si myšlienkovú mapu a je spokojný.

Eva: Keďže pôsobím ako lektorka angličtiny a kariérna koučka, myšlienkové mapy využívam pri práci pomerne často. Je to ideálny spôsob na vysvetlenie gramatiky či anglických výnimiek, a čo je najdôležitejšie, pri čítaní z myšlienkovej mapy sú informácie ľahšie zapamätateľné. K ich využívaniu podnecujem aj klientov v rámci kariérneho koučingu.

Keď si urobia myšlienkovú mapu na svoje silné stránky, zostávajú v nemom úžase, čo všetko dokážu, akí sú šikovní, a čo všetko s čím súvisí.

Kamila: Myšlenkovou mapu jsem použila napríklad na stanovení svých cílů. Mám ji pořád před sebou, doplněnou o obrázky a úžasné je, že vidím, jak se postupně začínají věci, které jsou na ní uvedené, plnit. Čili jednoznačně platí: „Energie plyne, kam jí zájem kyne.“ 🙂

Ako si po prvý krát zvládla tvorenie myšlienkových máp?

Silvia: Tvorenie myšlienkových máp som si vyskúšala hneď na worshope na praktickom príklade. Pochopila som princípy a od vtedy to už šlo samo. Bolo pre mňa dôležité vyskúšať si tu istú vec bez a s myšlienkovou mapou. Mapa šetrí čas.

Eva: Myšlienkové mapy som vždy tvorila rukou a na papier. Mám dobrú predstavivosť, takže som s tým nikdy nemala problém. Čo sa týka grafickej úpravy, to je v mojom prípade náročnejšie, pretože kreslenie či maľovanie nie je moja silná stránka. Veľakrát som sa stretla s myšlienkovými mapami, ktoré boli robené na počítači, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že s mojim technickým antitalentom budem raz schopná vytvoriť si ich celkom sama.

Kamila: Tím, že jsem se s myšlenkovou mapou setkala poprvé v kurzu, dostala jsem tedy i návod, jak mapu vytvořit.

screenhunter_929-oct-11-15-43

Doporučila by si myšlienkové mapy aj iným ľuďom? Ak áno, prečo?

Silvia: Áno, myšlienkové mapy sú veľkým pomocníkom. Pomôžu vám vytvoriť štruktúru, aby sa vám veci lepšie pamätali. Sú flexibilné, môžete si do nich doplniť ďalšie poznámky, vyfarbiť, nakresliť obrázok.

Eva: Samozrejme, úplne každému. Používanie myšlienkových máp u detí a študentov považujem za samozrejmosť. Je to ten najlepší spôsob učenia a ak ho deti nevyužívajú, je na rodičoch, aby ich týmto smerom viedli a pomohli im učiť sa jednoduchšie a rýchlejšie. Myslieť v súvislostiach. Myšlienkové mapy majú svoj význam aj u dospelých, najmä pri osobnom či profesnom rozvoji.

Pravdou je, že dospelí nie sú na to zvyknutí – väčšinou zaznamenávajú svoje myšlienky len lineárne, a zapojenie fantázie a kreativity im vyvoláva “husiu kožu”. Chce to len prelomiť bariéry a vyskúšať si to.

Kamila: Já osobně bych jejich používání doporučila úplně každému, kdo se chce v jakékoliv oblasti na cokoliv zaměřit. To znamená, pokud je to student, má před sebou např. nějakou zkoušku, může využít mapy k systematické přípravě na tuto zkoušku. Pokud je to maminka na mateřské dovolené a má pocit, že jí domácnost přerůstá přes hlavu, může použít myšlenkovou mapu k systematizaci své práce, aby si našla i čas na odpočinek.

A pokud je to někdo z oblasti, které se věnuji já – což je osobní rozvoj, jsou myšlenkové mapy nepostradatelným pomocníkem právě k zaměření pozornosti a systematické práci. Často od svých klientů slýchám: „Jsem dobrý teoretik, už toho mám hodně nastudováno, jen to pořád neumím aplikovat do svého života.“ To je ideální čas na myšlenkovou mapu 🙂

Ocenila by si vo svojich začiatkoch predkreslené šablóny a videonávody?

Silvia: Videonávod na konkrétnych príkladoch by sa hodil.

Eva: Ocenila by som videonávody ako krok po kroku vytvoriť myšlienkovú mapu. Verím, že takýto videonávod by ocenil každý študent, učiteľ, školiteľ či lektor.

Kamila: Rozhodně oceňuji šablony. Já měla jednu, která se mi naštěstí hned zalíbila. Možná, že kdybych měla více na výběr, bylo by to ještě lepší. Videonávod bych rozhodně ocenila, protože bych moc ráda viděla v praxi nějaký úplně konkrétní příklad, jak si mapu vytvořit a použit ji.

ScreenHunter_560 Jun. 06 20.27

Aký si typ? Pracuješ radšej na počítači, mobile alebo si píšeš poznámky v ruke?

 

Silvia: Poznámky si píšem rukou. To, čo si napíšem rukou, si zapamätám lepšie. Na pracovných pohovoroch myšlienkové mapy v mojom zošite vždycky spôsobili zvedavosť a boli témou rozhovoru 🙂 .

Eva: Milujem vôňu papiera a ceruzku v ruke, som tvorivý typ. Milujem ten pocit, keď si do diára zaznačím poznámky alebo úlohy a potom ich môžem odfajknúť alebo vyčiarknút ako splnené. Ale bez počítača/notebooku sa dnes človek nepohne ani na krok. Práca na počítači je pre mňa každodennou rutinou, nevyhnutnosťou a musím priznať, že všetko dôležité mám uložené v ňom.

Kamila: Já osobně píši ráda poznámky v ruce. Od dětství miluji vše, co se dá koupit v papírnictví 🙂 . Takže různé barevné propisky, fixy, zvýrazňovače, pastelky, to je moje  🙂 .  Navíc mám pocit, že pokud člověk píše v ruce, dává do toho více své energie, která je v této oblasti potřeba. Ale na druhou stranu, pokud bych mohla tvořit mapu v mobilu, určitě bych to využila v takových chvílích, kdy u sebe nic jiného nemám a chtěla bych udělat kus práce – např. když čekám na děti.

Ďakujem za rozhovor.

Záver

Verím, že ste v tomto článku našli to správne prepojenie myšlienkových máp práve s vaším životom a vašimi každodennými starosťami.

PS: Ak vás téma zaujala, môžete sa tešiť už čoskoro na súťaž, ktorá sa bude dotýkať práve myšlienkových máp. Budete mať tak ideálnu príležitosť si mapy vyskúšať sami!

 

Save

Save

Save

Save

email
Jana Osičková
Mojou vášňou je vytváranie rôznorodých zoznamov pre všetko okolo seba. Ukazujem ľuďom ako si prehľadne a zmysluplne zorganizovať svoj čas a úlohy. S plánovačom na mieru, zvládnete všetko za chvíľu. Viac o mne tu >>
 • Ukážka kapitoly pre blogerov

  Naplánujte si úspech pre vaše webové stránky a blogy pomocou kompletných plánovačov a checklistov. Teraz si môžete zadarmo stiahnúť ako ukážku 3 checklisty pre úspešnú komunikáciu s vašimi čitateľmi.

 • Ebook ako návod na vytváranie plánovačov

  Radi plánujete? Máte veľa úloh a cieľov? Ak áno, stiahnite si ebook zadarmo a spravte si vlastné plánovače na mieru!

 • Najnovšie články
 • Pinterest NAJ nástenka